آموزش خرید سیم و بستن آن در ساز عود

شهریور امسال برای برام یه اجرا پیش اومد که مجبورم کردم این کار رو انجام بدم. از روزی که سیم های جدید رو روی سازم بستم دو ماه میگذره و نسبتا از نتیجه راضیم. برای همین تصمیم گرفتم اینجا توضیح بدم، شاید به درد کسی بخوره.

اولین قدم من این بود که جدول مشخصات ست ۶۵۰/۱۱ پیرامید رو که ست ۱۱ سیم عربی معمولی هست با جدول ۲۰۰ ۷۰۶ که ست ترکی معمولی هست مقایسه کردم:

حتما ادامه مطلب را بخوانید ....

مشکل اصلی که موقع استفاده از سیم های ترک پیش میاد صدادهی افتضاح سیم های تریبله. اینو هم خودم با یه عود خلیل و چند عود سکر تجربه کردم و هم از دوستان زیادی با عود های مختلف شنیدم. دلیلش با مقایسه این دو جدول معلوم میشه.

قطر سیم اول ترک با کوک d که ما به عنوان سیم c استفاده میکنیم ۰٫۰۲۲ اینچ هست. یعنی حتی کمتر از قطر سیم f عربی. همینطور قطر سیم دوم با کوک a که ما به عنوان سیم g ازش استفاده میکنیم ۰٫۰۲۸ اینچ هست، یعنی دقیقا هم اندازه سیم c عربی.

من از سیم اول به عنوان سیم f استفاده کردم و نه c. به همین ترتیب از سیم دوم به عنوان سیم c نه g. در ادامه سیم های باس رو مقایسه کردم. طبق تجربه خودم و دوستان سیم های باس ترک رو ساز عربی صدای بدی نمیدن. مقایسه جدول ها هم همینو تایید میکنه:

قطر سیم اول باس ست ترک ۰٫۰۲۵ اینچ هست(کوک e)، یعنی تقریبا برابر با سیم d باس عربی(۰٫۰۲۴)

قطر سیم دوم باس ست ترک ۰٫۰۲۸ اینچ هست(کوک H)، یعنی تقریبا برابر با سیم A باس عربی(۰٫۰۲۹)

قطر سیم سوم باس ست ترک ۰٫۰۳۲ اینچ هست(کوک A)، یعنی دقیقا برابر با سیم G باس عربی

اما قطر بم ترین سیم ترک ۰٫۰۳۹ هست در حالی که قطر بم ترین سیم ما که معمولا C یا D کوک میکنیم ۰٫۰۴۳ اینچه. پس مشکلمون سر سیم g تریبل (که هیچ سیمی براش نداشتیم) و بم ترین سیم (که سیم ترک خیلی براش نازک بود) هست.آموزش بربط برای این دو سیم به سیم های گیتار متوصل شدم. این جدول مشخصات یکی از مدل های سیم گیتار کلاسیک آلیسه:

من طبق این جدول برای سیم g تریبل، دو تا سیم B تریبل و برای بم ترین سیم، سیم E باس خریدم. ۱۳ سیم عود تکمیل شد و نتیجه نسبت به هزینه کم سیم ها (حدود ۲۵ هزار تومن) خوب شد. البته این سیم ها هم دقیق نیستن و خطا دارن. هم قطرشون با سیم عربی فرق داره و هم تنشنشون. اما به هر حال این یه انتخاب بین بد و بدتره، چیزی که تو ایران بهش عادت داریم!

منبع : عود امیر

/ 0 نظر / 1152 بازدید